تبلیغات
Accounting and Management Articles - مدیریت مالی و اقتصاد:اقتصاد در اولویت
 
Accounting and Management Articles
بنام عشق اول و آخر : خدا
درباره وبلاگ


به نام خدا
in the name of god

دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. پیامبر اکرم محمد (ص)
If knowledge is in the men Soraya Pars land it will lose. Prophet Mohammad
درورد خداوند بر محمد (ص) و خاندان او
Allah peace be upon prophet Muhammad and his family
با سلام به تمام بازدیدکنندگان محترم
Hello to all visitors with respect

مدیر وبلاگ : توکل مرادپور
نویسندگان
 
اقتصاد در اولویت
علیرضا حسنیه
تهیه و تنظیم:www.accountingroyal.ir

اقتصاد در سه دهه گذشته در کشور ما مورد بی لطفی بوده و در خوشبینانه ترین حالت جزء اولویت های دسته چندمی کشور محسوب شده است . با این حال حرکت در نیمه اول دهه پیشرفت و عدالت و همچنین سال جهاد اقتصادی نیازمند داشتن بینش صحیح نسبت به وضعیت اقتصادی کشور و تبیین راهکارهای دستیابی به اهداف توسعه
اقتصادی است.دهه چهارم از انقلاب از سوی مقام معظم رهبری دهه پیشرفت و عدالت نام گرفته است و در حقیقت می توان این دهه را آغاز فصل نوینی از كار آمدی نظام اسلامی به حساب آورد . در حوزه اقتصادی نیز سال جاری سال جهاد اقتصادی نامگذاری شده است كه خود بیانگر اهمیت دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی در دهه پیشرفت و عدالت است .
بر طبق آمار كشور ایران یكی از كشورهای غنی در عرصه منابع اقتصادی و انسانی در جهان به حساب می آید با این حال به دلیل عقب ماندگی های علمی و فناوری در چند سده اخیر و همچنین وجود سایه سنگین استعمار بر حكومت ایران در زمان طاغوت كشور ما نتوانسته است جایگاهی قابل قبول و درخور نام ایران اسلامی داشته باشد . در واقع كشور ایران با توجه به ظرفیت های موجود از نظر مواد معدنی بخصوص منابع نفت و گاز یكی از قدرت های اقتصادی دنیا محسوب می شود اما تاکنون این فرصت های بالقوه نتوانسته است ایران را به یکی از قطب های اقتصادی مهم تبدیل کند.
اما شاید بتوان سال جهاد اقتصادی را طلیعه ای از آغاز دوران جدید در اقتصاد ایران دانست. به هر حال در سال های اخیر اقتصاد از حاشیه به متن آماده است و به مهمترین دغدغه و اولویت مسئولین بدل شده است. بی شک توجه مسئولین به حوزه اقتصاد و همچنین بسیج شدن مردم در این حوزه با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری می تواند تاثیرات شگرفی بر اقتصاد ایران داشته باشد و ما بتوانیم شاهد جهش اقتصادی در کشور باشیم.
با این حال باید دانست دستیابی به اهداف جهاد اقتصادی نیازمند شناخت صحیح الزامات جهاد اقتصادی علی الخصوص ادبیات حوزه اقتصاد است . حوزه اقتصاد تفاوت های چشمگیری با سیاست و یا فرهنگ و... دارد . در عرصه اقتصاد مهمترین عامل تولید ثروت ، رقابت ، کیفیت محصولات و... است . از این روست که می توان گفت عملکرد جهاد اقتصادی منوط و موقوف به شناخت و توجه به نظرات صاحب نظران در حوزه اقتصادی و علی الخصوص فعالان بخش خصوصی در کشور است.
متاسفانه طی دو دهه گذشته بیشتر تمرکز اقتصاد ایران در بخش دولتی و وابستگی به نفت بوده است و همین امر نیز اقتصاد ایران را یک اقتصاد ضعیف و البیته بیمار ساخته است. از این رو امید است در سال جهاد اقتصادی که سومین سال از دهه عدالت و پیشرفت است شاهد حضور هرچه بیشتر بخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی کشور و کوچکتر شدن دولت باشیم .
البته در این میان تصمیمات دولت در بخش اقتصادی نیز بسیار تاثیر گذار است چرا که دولت می تواند با اجرای درست قوانین و همچنین ادامه اجرای طرح تحول اقتصادی در کشور بخش های ضعیف اقتصاد را بهبود ببخشد.از این روست که می توان گفت ادامه اجرای قانون هدفمند كردن یارانه ها، تحولات در حوزه های بانكی ، مالیاتی، گمرك،بیمه، ارزش گذاری پول ملی، بهره وری و نظام توزیع كالاو خدمات ، اجرای سیاست های كلی اصل 44 قانون اساسی ، جذب سرمایه گذاری های خارجی ، بازار سرمایه و... در قالب اسناد بالادستی و به طور ویژه قانون برنامه پنجم از اهم برنامه های سال 1390 است كه دولتمردان باید با مجاهدت و تلاش مضاعف این امر مهم را به سرانجام برسانند و راه را برای حضور بخش خصوصی در اقتصاد ایران هموار سازند .

جهاد اقتصادی یک وظیفه دینی
اساسا مفهوم جهاد در دین مبین اسلام مفهوم بلند و متعالی است که ضمن در بر گرفتن تلاش و کوشش بسیار، بعد معنوی را نیز مد نظر قرار می دهد. چنانکه در آیات متعدد قرآن جهاد با مال و جان در کنار یکدیگر توصیف شده است.حضرت علی(علیه السلام) در خصوص جهاد می فرمایند "جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند برای دوستان ویژه اش گشوده... هر کس آن را کنار گذارد خداوند جامة ذلت را بر او پوشاند و دچار انسانهای فرومایه گردد ... "(وسایل الشیعه چاپ سنگی، ج2، ص469)‏ و یا پیامبر اکرم (ص) در این خصوص می فرمایند ‏ جاهدوا المشرکین بأموالکم و أنفسکم و ألسنتکم. با اموال ، جانها، مالها و زبانهاى خود با مشرکان جهاد کنید‏‎.‎‏ (نهج الفصاحه / حدیث 1301)
با این حال و با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص سال جهادی می توان این نوع از جهاد را  در تقسیم بندی انواع جهاد از نوع‏ جهاد دفاعی است . یعنی جهاد در برابر کسانی که نقشه نابودی و حمله بر مسلمانان را می کشند و یا قصد هجوم به بلاد آنان را دارند. که در این صورت دستور جهاد دفاعی داده شده و آن گونه که در رساله های عملیه حکم آن ذکر گردیده است بر عموم مسلمانان واجب می باشد. (رساله امام خمینی، مسئله 2826 و 2827، مسائل دفاع) در جهاد اقتصادی سال 90 هم حکم ولی هم وجود دارد لذا برهمه واجب است و شرایطی چون احتمال تاثیر و ... نیز چنانکه در جهاد ابتدایی لازم است در این جهاد وجود ندارد. در صورت وجوب جهاد برهمگان، هیچ معافیتی هم برای هیچ فردی وجود ندارد، حتی بیماران و نابینایان.هر کس به اندازه توانش به هر طریق که می تواند باید در این امر مقدس شرکت کند.‏
به عبارت بهتر جهاد اقتصادی گونه ای از وظیفه دینی است و نیت و بسیج عمومی در آن شرط است و اگر كسی در این زمینه كوتاهی كند در واقع خلاف كرده است. در این حركت و جهاد اقتصادی شهری و روستایی ، با سواد وبی سواد ، مهندس و استاد،  زن و مرد و همه وهمه موظف هستند .امروز  جهاد اقتصادی به مثابه یك واجب عینی مطرح است. نكته دوم در خصوص جهاد این است كه حتما دشمنی در این خصوص متصور است. در واقع امروز باید این واقعیت را بپذیریم که دشمن به اقتصاد ایران حمله کرده است و این واقعیتی است که همه باید به آن واقف باشیم و همین امر نیز اهمیت جهاد اقتصادی را افزون می کند. امروز دشمنان ایران اسلامی پس از آنکه در حوزه های نظامی و سیاسی با شکست در برابر ایران روبه روشده اند در صدد هستند در حوزه اقتصادی به کشور ما لطمه وارد کنند . اعمال تحریم ها و یا ایجاد خلل در مبادلات مالی تجار ایرانی با بانک های خارجی از جمله راهکارهای دشمنان برای ایجادمانع در برابر رشد اقتصادی در ایران است.اما بی شک کشور ما با توجه به منابع غنی و همچنین ذخایر معدنی ، نیروهای ماهر  انسانی ، علم بومی و... می تواند بار دیگر با رویکردی جهادی دشمنان را مغلوب عزم و اراده پولادین خود سازد.


 
نوع مطلب : مدیریت مالی و اقتصادی، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سخنان بزرگان