تبلیغات
Accounting and Management Articles - مدیریت بیمه:چشم اندازی بر خصوصی سازی صنعت بیمه در ایران
 
Accounting and Management Articles
بنام عشق اول و آخر : خدا
درباره وبلاگ


به نام خدا
in the name of god

دانش اگر در ثریا هم باشد مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. پیامبر اکرم محمد (ص)
If knowledge is in the men Soraya Pars land it will lose. Prophet Mohammad
درورد خداوند بر محمد (ص) و خاندان او
Allah peace be upon prophet Muhammad and his family
با سلام به تمام بازدیدکنندگان محترم
Hello to all visitors with respect

مدیر وبلاگ : توکل مرادپور
نویسندگان
 
چشم اندازی بر خصوصی سازی صنعت بیمه در ایران
دكتر مسعود حجاریان

تهیه و تنظیم:www.accountingroyal.ir

صنعت بیمه در سطح دنیا یكی از صنایع گسترده، پیچیده و حیاتی می باشد. در قرن حاضر فعالیتهای اقتصادی به نحوی شكل گرفته كه تداوم آن بدون پشتوانه بیمه ای سخت تحت تاثیر قرار می گیرد. صنعت مذكور سالانه حجم ارزشی قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد. حجم مذكور در سال 2000 به 2444 میلیارد دلار می رسد كه در مقایسه با حجم سایر فعالیتهای اقتصادی حجم بسیار قابل توجهی می باشد. این صنعت در جهان از رشد مطلوبی برخوردار بوده به نحوی كه طی سالهای گذشته از رشد 4 تا 5 درصدی برخوردار شده است. متاسفانه علیرغم رشد سریع این صنعت در جهان و ارائه گسترده انواع خدمات بیمه ای، صنعت مذكور در ایران به دلایل گوناگون از توسعه بسیار كمی چه از لحاظ كیفی و چه از لحاظ كمی برخوردار بوده است. این ادعا با مقایسه 2 شاخص بیمه ای، تراكم و نفوذ بیمه ایران با كشورهای مشابه تاحدودی قابل اثبات است. در میان 88 كشور جهان و در سال 1999 ایران به ترتیب رتبه ای برابر 79 و 84 برای نفوذ بیمه و تراكم كسب نموده است. بر طبق آمار ارائه شده در طی سالهای 76-67 متوسط حق بیمه های دریافتی تنها در حدود 0012/0 درصد حق بیمه كشورهای توسعه یافته و 02/0 درصد كشورهای در حال توسعه بوده است. این ارقام بیانگر عقب ماندگی صنعت بیمه ایران در مقایسه با سایر كشورهای دنیا می باشد. شاید به جرات بتوان اظهار نمود كه عقب ماندگی مذكور ریشه در دولتی بودن بیمه در ایران دارد و مسئولین امر به درستی با تشخیص این مشكل رای به خصوصی سازی این صنعت داده اند. طی سالهای گذشته شاهد رشد نسبتا خوبی در این صنعت بوده ایم، به گونه ای كه شاخص تراكم بیمه طی سالهای 75 تا 79 از رشد مناسبی برخوردار بوده و از 21083 ریال در سال 1375 به 63589 ریال در سال 1379 رسیده است. بنابراین انتظار می رود طی سالهای آتی برای رسیدن به وضعیت نسبتا قابل قبولی، رشد مذكور ادامه یابد.
اگر شاخص نرخ نفوذ بیمه در ایران با بازارهای نوظهور مقایسه شود و این شاخص به عنوان پتانسیل بالقوه گستردگی فعالیتهای بیمه ای در ایران لحاظ شود می توان دریافت كه ایران در سال 1999 تنها از 25%  ظرفیتهای بالقوه خود استفاده كرده است. بنابراین ظرفیت بالقوه بازار و روند رشد آن از دلایل ورود به این صنعت می باشد.
بر اساس آمار و اطلاعات موجود متوسط حق بیمه دریافتی ایران طی سالهای 76-67، 9/165 میلیون دلار و حق بیمه سرانه 85/2 دلار بوده است. طی این مدت ضریب نفوذ بیمه ای 38/0 درصد و سهم بیمه های غیر زندگی معادل 1/91 درصد و سهم بیمه های زندگی معادل 9/8 درصد از كل بازار بیمه در ایران بوده است.
به علاوه توجه به تركیب دارایی های پنج شركت بیمه فعال در كشور بیانگر سهم بسیار اندك صنعت بیمه در بازار سرمایه است. بر اساس آمار موجود بیشترین سهم از كل تركیب دارایی های صنعت بیمه و یا شاید بتوان گفت سهم بیشتری از میزان وجوه تخصیص یافته صنعت بیمه در بین كل دارایی ها، موجودی و سپرده های بانكی به خود اختصاص داده اند.
با توجه به آمار و ارقام، در تركیب دارائیهای صنعت بیمه، دارائیهای ثابت و سایر دارائیها 7/18 درصد، سهام شركتها 9/6 درصد، اوراق قرضه دولتی 6/1 درصد، مطالبات بلند مدت 1/3 درصد، مطالبات بیمه ای 8/9 درصد و بالاخره موجودی و سپرده های بانك 9/59 درصد برای سال 1378 بوده است.
حال اگر این فضاهای خالی و عدم استفاده از مدیریت انتقال وجود و تخصیص وجوه از طریق شركتهای بیمه خصوصی پر شود، شركتهای بیمه ای كه حجم سرمایه ای بیشتر و موثرتری در بازارهای سرمایه داشته باشند، موفق تر خواهند بود.
از آنجا كه موسسین بیمه ملت خود از فعالان صنعتی، بازرگانی و مالی كشور می باشند، با توجه به پتانسیل مالی قوی و توانایی مدیریت وجه نقد و مدیریت پرتفولیو می توانند نقش بسیار مهمی را در بازار بیمه بازی كنند. به علاوه موسسین كمبود و عقب ماندگی بیمه را عملا در هر سه بخش مالی، اقتصادی حس نموده و می توان گفت عملا دستی بر آتش دارند. این امر می تواند در مشخص كردن نیازها و خلاهای بازار بیمه كشور بسیار موثر باشد و به رشد و توسعه بازار مذكور كمك شایانی بنماید.

دكتر مسعود حجاریان

نوع مطلب : مدیریت بیمه، 
برچسب ها :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سخنان بزرگان